DNI KULTURY Z BRATEM ALBERTEM
Gorzów Wielkopolski
14 – 21 marca 2015 roku
motto:
(…) miłość staje się miłosierdziem wówczas, gdy wypada jej przekroczyć ścisłą miarę sprawiedliwości, ścisłą, a czasem nazbyt wąską.
Jan Paweł II – Dives in misericordia (Bogaty w miłosierdzie)
Program:
14 marca, godz. 15:00 – WiMBP – ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego pt. „Sprawiedliwość, miłość, miłosierdzie” i otwarcie wystawy pokonkursowej.
16 – 22 marca, II LO ul. Przemysłowa 19 – wystawa fotograficzna „Nie-wykluczeni. Odcienie szarości” przedstawiająca pasje osób bezdomnych, pokazująca, jak istotnym elementem życia człowieka są pasje, które nie tylko pozwalają oderwać się od codzienności, ale też dają szansę przetrwać w najtrudniejszych momentach; dając radość i spełnienie, pasje integrują osoby wykluczone społecznie i motywują je do działania.
17 marca, godz. 18:00, Miejski Ośrodek Sztuki – projekcja filmu: „Kolory życia”,
reżyseria: George Gallo, występują: Armin Mueller-Stahl, Trevor Morgan, USA 2006, 99 min., obyczajowy, od lat 15. Seans współorganizowany przez DKF Megaron przy Miejskim Ośrodku Sztuki.
Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Młody, utalentowany student sztuki John zaprzyjaźnia się z niegdyś znanym malarzem, teraz podstarzałym alkoholikiem, Nicoli Seroffem. Dla osiemnastolatka jest to doskonała okazja by chłonąć wiedzę mistrza. Nicola, dla którego życie nie było łaskawe, nie jest z początku chętny do współpracy, jednak z czasem chłopak przywraca mu radość życia. Obaj uczą się zrozumienia, współczucia oraz nowego sposobu patrzenia na świat.
18 marca, godz. 17:00, II LO ul. Przemysłowa 19. Przedstawienie Emmanuela Schmitta pt. „Dziecko Noego” w wykonaniu Teatru Zdumienie.
Zespół złożony z kleryków Seminarium Duchownego w Paradyżu przedstawi spektakl wg Erica Emmanuela Schmitta „Dziecko Noego” – opartą na autentycznych wydarzeniach opowieść o różnorodności, tolerancji i poszukiwaniu tożsamości ma wymiar uniwersalny. W okupowanej Belgii katolicki ksiądz ukrywa żydowskiego chłopca Josepha. Chłopcu udaje się przeżyć, odnajduje rodziców i po latach opowiada swoją historię. Cała ta opowieść nie różniłaby się niczym od wielu innych, które znamy, gdyby nie to, że ojciec Pons ocala nie tylko życie Josepha, ale coś znacznie więcej.
19 marca, godz. około 18:30, Katedra (bezpośrednio po mszy św. na godzinę 18:00) – koncert pieśni pasyjnych i pieśni dziadowskich w wykonaniu Jacka Hałasa.
Jacek Hałas – absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant, śpiewak, tancerz, niespokojny duch; współtwórca formacji folkowych (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury), projektów artystycznych oraz teatralnych zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem korowodowym, działalnością warsztatową i edukacyjną; razem z żoną Alicją jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z własną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.
20 marca, godz.17:00 – Dom Brata Alberta Strażacka 66 – droga krzyżowa z udziałem osób bezdomnych. Droga stanowił przygotowanie do Świąt Wielkanocnych i zostanie oparta na refleksjach osób zamieszkujących w naszej placówce. W oryginalny sposób przez mieszkańców zostaną przygotowane poszczególne stacje.
21 marca, godz.12:00 Dom Brata Alberta Strażacka 66 – festyn – powitanie wiosny. Wspólnie z mieszkańcami Domu Brata Alberta pożegnamy zimę, przy poczęstunku złożonym z dań grillowych i muzykowaniu oraz grach towarzyskich. Muzyczną niespodzianką będzie występ Elżbiety Kuczyńskiej.