Rok św. Brata Alberta

22/02/2017
Rok 2017 Rokiem św. Brata Alberta na stronie Zarządu Głównego – kliknij tutaj

1.Czytamy książkę o św. Bracie Albercie.

W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy w naszym schronisku czytanie książki o św. Bracie Albercie. Pomysł ma na celu zapoznanie naszych podopiecznych z bardzo ciekawym życiorysem naszego Patrona-poznać mało znane, ale bardzo interesujące fakty z życia św. Brata Alberta. Wolumin jest wypożyczany po kolei każdemu chętnemu. Książka która będzie nam towarzyszyła to przepiekana opowieść Marii Winowskiej pt. ,,Znieważone Oblicze Opowieść o świętym Bracie Albercie”.

2.Wykład: ,,Aktualność duchowości św. Brata Alberta”.

26 lutego 2017 roku podczas rekolekcji trzeźwościowych odbywających się w Rokitnie, Piotr Kuśmider vice prezes Koła Gorzowskiego wygłosił konferencję Pt. ,, Aktualność duchowości św. Brata Alberta”. Punktem centralnym wykładu było słowo autorytet. Piotr Kuśmider omawiając poszczególne etapy z życia św. Brata Alberta podkreślał jak wielkim autorytetem był nasz Patron. W prelekcji uczestniczyli mieszkańcy min. Gorzowa, Szczecina, Kostrzyna N/O, Świebodzina, Zielonej Góry.

3. Wiosenne spotkania Jasnogórskie.

W tegorocznych rekolekcjach organizowanych dla pracowników i członków Towarzystwa Pomocy im.św. Brata Alberta uczestniczył również mieszkaniec naszej noclegowni Pan Robert Rosół. W związku z obchodzonym Rokiem św. Brata Alberta rekolekcje prowadził albertyn brat Euzebiusz.

4. Dni Kultury z Bratem Albertem 2017.

Podczas tegorocznych Dni Kultury z Bratem Albertem 2017, uczestnicy spotkań mogli aż trzy razy usłyszeć o życiu, duchowości i przesłaniu naszego Patrona. O św. Bracie Albercie opowiadali: Bp dr Paweł Socha, ks. Artur Nebelski, dr Piotr Kuśmider.

5. Wielki Czwartek.

Z okazji Roku św. Brata Alberta mieszkańcy naszego schroniska dostali propozycję aby wzięli udział w ceremonii obmycia nóg podczas uroczystej Mszy św. Zgłosiło się trzech Panów, obrzędu dokonał Ksiądz Biskup Stefan Regmunt.

6. Wykłady na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu.

06.05.2017 r. został wygłoszony autorski wykład pt. Współczesna pomoc osobom bezdomnym w duchu św. Brata Alberta.

7. Pielgrzymka do Zakopanego.

W dniach 22-25 września 2017 roku, odwiedzieliśmy Zakopane. Głównym celem naszej pielgrzymki była modlitwa w Klasztorze Sióstr Albertynek, wizyta w Pustelni św. Brata Alberta, odwiedziny Klasztoru Braci albertynów.

8. Międzynarodowa Konferencja Poetycka- Poznań 2017.

W dniach 2-5 odbywała się w min. w Poznaniu, Kaliszu Międzynarodowa Konferencja Poetycka. Drugiego listopada w Pałacu Działyńskich (Poznań) o św. Bracie Albercie i metodach pracy z osobami bezdomnymi opowiadał Piotr Kuśmider.